Pod terminom zdrava ishrana kriju se namirnice čijom se konzumacijom trudimo održavati i popraviti cjelokupno zdravlje organizma, poboljšati izgled, istopiti masne naslage i naravno povećati mišićnu masu. U nekom od naših prošlih tekstova govorili smo o 3 faktora svake dijete (makronutrijentima) i objasnili unos svakoga od njih te važnost proteina masti i ugljenih hidrata tokom dijete.
MASTI U ISHRANI
Ono što je svakako mit u svijetu fitness-a i ishrane generalno je to da termin masti u ishrani poistovjećujemo sa masnim naslagama u organizmu, a u prinicpu razlika je više nego ogromna. Još veći mit je to da konzumiranjem bilo kojih vrsta masti smatramo da se automatski povećava i udio masnih naslaga na našem tijelu, što uopšte nije tačno.
Zapravo masti su spori izvor energije i nerijetko su potcijenjene i izbjegavane u ishrani. Istina je da su nam one itekako potrebne pogotovo jer utiču na rad i regluaciju hormona u tijelu. Optimalan unos masti u toku dana je 0,5 – 1 g/kg tjelesne težine, što takođe zavisi od više parametara osobe kojoj se kreira plan ishrane.
Postoje 4 vrste masti koje srećemo u svakodnevnoj ishrani.
Monozasićene
Monozasićene masti (omega9) su zdrave masti čiji su osnovni benefiti da smanjuju rizik od srčanih bolesti, regulišu krvni pritisak, i smanjuju upalu kod treninga.
Namirnice bogate monozasićenim mastima su: avokado, maslinovo ulje, kikiriki, bademi, sjemenke, indijski orah, lješnjaci.
Polizasićene
Polizasićene masti koje se uglavnom nalaze u prirodnim uljima (omega 6) pomažu u snižavanju nivoa lošeg holesterola i triglicerida. Najpoznatija polizasićena masna kiselina je svakako Omega 3 čiji su benefiti veoma značajni za zdravlje srca a nalaze se u masnoj ribi ( som, skuša, pastrmka, losos). Pomažu unos Vitamina E koji je veoma značajan za imunitet.
Pored prirodnih ulja i ribe, namirnice koje sadrže polizasićene masne kiseline su i razne sjemenke poput oraha, brazilskog oraha i drugih sjemena koji sadrže i udio monozasićenih i polizasićenih masnih kiselina.
Zasićene
O zasićenim mastima vrši se mnogo istraživanja u nutricionizmu.One nisu dobre masti kada se konzumiraju iz izvora koji sadrže visok udio samo ovih masti kao što su puteri, punomasni sirevi, mliječni proizvodi, punomasno meso i dr.
Dijeta i vaše zdravlje mogu imati benefite od unosa određenog procenta zasićenih masti manje od 10% od dnevnog unosa, ako ih unosite kroz crveno meso koje pored zasićenih i monozasićene masti i sadrži Cink, Željezo i Vitamin B, a po istraživanjima Američkih novina kliničke ishrane nema loš uticaj na kardiovaskularni sistem.
Trans masti
Trans masti su loše masti i označavaju sve ono što ne trebamo jesti, niti imati zastupljeno u našoj ishrani. Sadržaj su prerađene hrane i imaju samo loše uticaje na ljudski organizam.
Izvori transmasti su proizvodi koji nastaju u indsutrijama brze hrane, grickalica, pri prženju, hrane na visokim temperaturama, margarinima, vaflima, pekarama pomfritu i dr.
Kao zaključak napomenućemo još jednom da sve 4 vrste masti imaju istu kalorijsku vrijednost na 1g/9kcal, ipak nemaju sve isti uticaj na ljudski organizam pogotovo na kardiovaskularni sistem.
Ako vam je tekst bio koristan podijelite ga sa prijateljima, a za više znanja pročitajte još neke od naših tekstova.

(Klik na sliku / naslov za tekst o makronutrijentima)
MAKRONUTRIJENTI
Za više informacija o ishrani i saradnji sa nama kontaktiraj nas preko društvenih mreža ili mail-a
@DR_LAZO INSTAGRAM
@ACA24FIT INSTAGRAM
INFO@GYMBUDDIES24.COM